AMPLA7012Q-1R2MT
Description
FIXED IND 1.2UH 5A 36 MOHM SMD
DataSheet
AMPLA7012Q-1R2MT PDF
Type Description
Series:AMPLA7012Q
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Carbonyl Powder
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5 A
Current - Saturation (Isat):6.8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):36mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)