MPXV1D1250L150
Description
FIXED IND 15UH 8.2A 30.8MOHM SMD
DataSheet
MPXV1D1250L150 PDF
Type Description
Series:MPXV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal Composite
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):8.2 A
Current - Saturation (Isat):11A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):30.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:7MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)