IMC1210SY4R7K
Description
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM
DataSheet
IMC1210SY4R7K PDF
Material - Core:Iron Powder
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):224 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.5Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:50MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)