BRC1608TR45M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 450NH 800MA 90 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BRC1608TR45M PDF
Type Description
Series:BR, C Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:450 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):1.25A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):90mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:200MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)