NRS8030T100MJGJ
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 3A 42.9 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
NRS8030T100MJGJ PDF
Type Description
Series:NR, S Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):2.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):42.9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:27MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)