PM127SH-100M-RC
Description
FIXED IND 10UH 6A 19.5 MOHM SMD
DataSheet
PM127SH-100M-RC PDF
Type Description
Series:PM127SH
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6 A
Current - Saturation (Isat):6.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):19.5mOhm Max
Q @ Freq:24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:17MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)