AMDLA1306S-101MT
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
IND 100UH 3.8A 161MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AMDLA1306S-101MT PDF
Type Description
Series:AMDLA1306S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:100 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.8 A
Current - Saturation (Isat):4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):161mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)