0805CS-111EKTS
Description
FIXED IND 110NH 400MA 480 MOHM
DataSheet
0805CS-111EKTS PDF
Type Description
Series:0805CS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:110 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):480mOhm
Q @ Freq:50 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:1GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:150 MHz
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):0.061" (1.55mm)