MLZ1608N4R7LT000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 320 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLZ1608N4R7LT000 PDF
Type Description
Series:MLZ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):80mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):320mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:80MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)