SDR1307-151KL
Description
FIXED IND 150UH 1.6A 250MOHM SMD
DataSheet
SDR1307-151KL PDF
Type Description
Series:SDR1307
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):2.6A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):250mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:4.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):0.287" (7.30mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C-3X
C-3X
FIXED IND 10H 50MA 500 OHM CHASS