VLS201612CX-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 1.37A 170 MOHM
DataSheet
VLS201612CX-3R3M PDF
Type Description
Series:VLS-CX
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.37 A
Current - Saturation (Isat):1.04A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):170mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package:2016
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)