SRR1208-682KL
Description
FIXED IND 6.8MH 220MA 15.2OHM SM
DataSheet
SRR1208-682KL PDF
Type Description
Series:SRR1208
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):220 mA
Current - Saturation (Isat):250mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):15.2Ohm Max
Q @ Freq:18 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:380kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)