SDR1030-331K
Description
FIXED IND 330UH 380MA 1.7OHM SMD
DataSheet
SDR1030-331K PDF
Type Description
Series:SDR1030
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):380 mA
Current - Saturation (Isat):400mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.7Ohm Max
Q @ Freq:25 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:5.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.130" (3.30mm)