AISC-0402-4N7J-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7NH 800MA 83 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AISC-0402-4N7J-T PDF
Type Description
Series:AISC-0402
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:4.7 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):83mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:4.775GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)