CDR105NP-121MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 120UH 730MA 380 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CDR105NP-121MC PDF
Type Description
Series:CDR105
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:120 µH
Tolerance:-15%, +20%
Current Rating (Amps):730 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):380mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:6.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.362" W (10.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)