
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRR1260A |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 5.5 A |
| Current - Saturation (Isat): | 5.5A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 20mOhm Max |
| Q @ Freq: | 32 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 21MHz |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.256" (6.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 | ||
| 1200 | ||
| 3000 |
Current price of SRR1260A-100M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 47UH 15.5A 20.5 MOHM
FIXED IND 3.9UH 130MA 1.4 OHM
FIXED IND 12NH 500MA 140 MOHM
FIXED IND 10UH 5.5A 20 MOHM SMD
CONN RCPT 22POS 0.039 GOLD SMD
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT
B946 7153-4 BLK/YEL STY-4