SRR0604-331KL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 200MA 2.1OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRR0604-331KL PDF
Type Description
Series:SRR0604
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):280mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.1Ohm Max
Q @ Freq:18 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:7MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard, Corner Terminals
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)