
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1812 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 1.8 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 390 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 650mOhm Max |
| Q @ Freq: | 50 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 60MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 | ||
| 2500 | ||
| 5000 | ||
| 12500 |
Current price of IMC1812RV1R8J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 68UH 590MA 636 MOHM
FIXED IND 3.3UH 6.8A 18.4 MOHM
FIXED IND 15UH 2.5A 214.6 MOHM
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM
FIXED IND 1.8NH 900MA 120 MOHM
DC DC CONVERTER 5V 1W
CONN JACK 8PORT PCB