
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRP1038A |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Carbonyl Powder |
| Inductance: | 1.2 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 17 A |
| Current - Saturation (Isat): | 33A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 3.8mOhm Max |
| Q @ Freq: | 20 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 33MHz |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of SRP1038A-1R2M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 100UH 1.1A 240 MOHM
FIXED IND 2.2MH 80MA 34.7 OHM TH
FIXED IND 560NH 100MA 1.05 OHM
FIXED IND 1.2UH 17A 3.8 MOHM SMD
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
IC CFA 1 CIRCUIT SOT23-5
FIXED IND 4.5UH 7A 25.3 MOHM SMD