AISC-0402HP-56NJ-T
Description
FIXED IND 56NH 330MA 850 MOHM
DataSheet
AISC-0402HP-56NJ-T PDF
Type Description
Series:AISC-0402HP
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ceramic
Inductance:56 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):330 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):850mOhm Max
Q @ Freq:22 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant:2.07GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:200 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)