IMC1812ER6R8K
Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM
DataSheet
IMC1812ER6R8K PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):285 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:27MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)