
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1210 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Non-Magnetic |
| Inductance: | 18 nH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 624 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 180mOhm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 50MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 50 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.095" (2.41mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 2500 |
Current price of IMC1210BN18NK is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.7UH 390MA 550 MOHM
FIXED IND 1.5MH 230MA 6.4 OHM TH
FIXED IND 10UH 200MA 4.2 OHM SMD
FIXED IND 18NH 624MA 180 MOHM
TVS DIODE 5.8V 10.5V DO214AB
XTAL OSC VCXO 216.0000MHZ LVPECL
MEMS OSC XO 75.0000MHZ CMOS SMD