DRA124-331-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 690MA 892 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DRA124-331-R PDF
Type Description
Series:DRA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:330 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):690 mA
Current - Saturation (Isat):1.092A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):892mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)