AS0706N9JTR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.9NH 2.7A 6 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AS0706N9JTR PDF
Type Description
Series:AS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Air
Inductance:6.9 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):2.7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6mOhm Max
Q @ Freq:100 @ 400MHz
Frequency - Self Resonant:4.6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:400 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.072" L x 0.051" W (1.83mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):0.070" (1.78mm)