
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRR1005 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 400 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 520mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.1Ohm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 4.8MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of SRR1005-271K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD
FIXED IND 8.2UH 372MA 1.44 OHM
FIXED IND 12UH 3A 78 MOHM SMD
FIXED IND 270UH 400MA 1.1OHM SMD
XTAL OSC VCXO 345.6000MHZ HCSL
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
MARKING STRIPS