HCM1A1707-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 12A 8.7MOHM SMD
DataSheet
HCM1A1707-8R2-R PDF
Type Description
Series:HCM1A
Material - Core:Iron Powder
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):12 A
Current - Saturation (Isat):16A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):8.7mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)