MPL-AL5030-2R2
Manufacturer
MPS (Monolithic Power Systems)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 8.2A 12.3 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MPL-AL5030-2R2 PDF
Type Description
Series:MPL-AL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:-
Current Rating (Amps):8.2 A
Current - Saturation (Isat):11A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):12.3mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)