DFE201612E-1R0M=P2
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 2.9A 48 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DFE201612E-1R0M=P2 PDF
Type Description
Series:DFE201612E
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.9 A
Current - Saturation (Isat):4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):48mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)