MMD-04BZ-1R0M-V1-RU
Manufacturer
Mag Layers
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 3.75A 37 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MMD-04BZ-1R0M-V1-RU PDF
Type Description
Series:V1
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.75 A
Current - Saturation (Isat):8.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):37mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)