
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 3 A |
| Current - Saturation (Isat): | 17A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 18mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal Cylinder (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.625" Dia x 1.125" L (15.88mm x 28.58mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 3HC-10 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD
FIXED IND 1.2UH 1A 199 MOHM SMD
FIXED INDUCTOR 120NH 5.6A SMD
FIXED IND 10UH 3A 18 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ HCSL
SWITCH ROTARY 125 DEG;C, SHAFT/P
CONN RCPT MALE 5POS GOLD SOLDER