
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 6000 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 180 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.08 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 580mOhm Max |
| Q @ Freq: | 20 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 2.8MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 796 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.354" Dia (9.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.480" (12.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 200 |
Current price of 6000-181K-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 3.3UH 1.3A 163 MOHM
FIXED IND 4.7UH 8.5A 20MOHM SMD
FIXED IND 4.7UH 5A 40 MOHM SMD
FIXED IND 180UH 1.08A 580MOHM TH
CRYSTAL 26.0000MHZ 10PF SMD
SLEEVING 0.438" ID FBRGLASS 25'
TRANSMITTER TOSA