
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRR0805 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 120 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 450 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 660mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 750mOhm Max |
| Q @ Freq: | 42 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 7MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.185" (4.70mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of SRR0805-121K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM
FIXED IND 27UH 270MA 1.35 OHM TH
FIXED IND 1.5UH 3.1A 60 MOHM SMD
FIXED IND 120UH 450MA 750MOHM SM
XTAL OSC TCXO 50.0000MHZ
CBL CLIP HOSE WHITE
GOLDEN EXTRA FILLER 3GAL