PG1083.472NLT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 26A 2.8 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PG1083.472NLT PDF
Type Description
Series:PG1083NL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):26 A
Current - Saturation (Isat):30A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.854" L x 0.846" W (21.70mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):0.417" (10.60mm)