CDRH127/LDNP-560MC
Description
FIXED IND 56UH 2.9A 90 MOHM SMD
DataSheet
CDRH127/LDNP-560MC PDF
Type Description
Series:CDRH127/LD
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.9 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)