LPWI252010B1R0T
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 4A 36MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LPWI252010B1R0T PDF
Type Description
Series:LPWI
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Thin Film
Material - Core:Metal Composite
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4 A
Current - Saturation (Isat):4.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):36mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)