IMC1812EB681J
Description
FIXED IND 680UH 50MA 30 OHM SMD
DataSheet
IMC1812EB681J PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:680 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):30Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)