AIUR-11-471K
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 470UH 490MA 816 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIUR-11-471K PDF
Type Description
Series:AIUR-11
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):490 mA
Current - Saturation (Isat):600mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):816mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max):0.450" (11.43mm)