S1210R-152K
Description
FIXED IND 1.5UH 532MA 570 MOHM
DataSheet
S1210R-152K PDF
Type Description
Series:S1210R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):532 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):570mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:110MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)