
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SDR1005 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 6.8 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 3.4 A |
| Current - Saturation (Isat): | 4.5A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 30mOhm Max |
| Q @ Freq: | 56 @ 2MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 31MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 | ||
| 1200 | ||
| 3000 | ||
| 6000 |
Current price of SDR1005-6R8ML is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 820UH 110MA 30 OHM SMD
FIXED IND 3.3UH 860MA 348 MOHM
FIXED IND 43NH 100MA 810 MOHM
FIXED IND 6.8UH 3.4A 30 MOHM SMD
AUTOMOTIVE TVS DIODE 600W 18V UN
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 7.62MM
PLUG ASSY