XGL4020-682MEC
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS, 6.8UH
DataSheet
XGL4020-682MEC PDF
Type Description
Series:XGL4020
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.2 A
Current - Saturation (Isat):3.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):70mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:21MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)