CVH160808-R47M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 470NH 1.2A 125MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CVH160808-R47M PDF
Type Description
Series:CVH160808
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):125mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:70MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)