SDR1006-4R7ML
Description
FIXED IND 4.7UH 4A 36 MOHM SMD
DataSheet
SDR1006-4R7ML PDF
Type Description
Series:SDR1006
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4 A
Current - Saturation (Isat):7.3A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):36mOhm Max
Q @ Freq:33 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)