
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 168 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 1.02 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 400mOhm |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 10 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.346" (8.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 200 |
Current price of SWT-1.02-168 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.7UH 5.7A 20MOHM SMD
FIXED IND 1UH 1.07A 60 MOHM SMD
FIXED IND 6.8UH 3.3A 57 MOHM SMD
FIXED IND 168UH 1.02A 400 MOHM
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23-3
FIXED IND 180NH 690MA 220 MOHM
8LT 55C 55#20 PIN J/N