
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1812 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 1 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 450 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 500mOhm Max |
| Q @ Freq: | 50 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 100MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 | ||
| 4000 | ||
| 6000 | ||
| 10000 |
Current price of IMC1812RQ1R0K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 30NH 400MA 350MOHM SMD
WIREWOUND INDUCTOR 270NH@7.9MHZ
FIXED IND 15MH 230MA 11.2 OHM TH
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER
FIXED IND 470UH 84MA 27 OHM TH