RLB0712-271KL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 270UH 220MA 1 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RLB0712-271KL PDF
Type Description
Series:RLB
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):220 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:2.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)