IMC1812ES102J
Description
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD
DataSheet
IMC1812ES102J PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):30 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):40Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:2.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 kHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1330-18K
1330-18K
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM
NL453232T-221J-PF
NL453232T-221J-PF
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD
SBCP-87HY1R0H
SBCP-87HY1R0H
FIXED IND 1UH 4.5A 20 MOHM TH
IMC1812ES102J
IMC1812ES102J
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD