SH150T-0.83-248
Manufacturer
Amgis
VIGOR # :
Description
FIXED IND 248UH 830MA 600 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SH150T-0.83-248 PDF
Type Description
Series:SH150
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron Powder
Inductance:248 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):830 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):600mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal - Corner Terminals
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.614" L x 0.591" W (15.60mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)