RL622-561K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 560UH 410MA 1.4 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RL622-561K-RC PDF
Type Description
Series:RL622
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:560 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):410 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.4Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:1.8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)