MPX1D1250L680
Description
FIXED IND 68UH 3.6A 163 MOHM SMD
DataSheet
MPX1D1250L680 PDF
Material - Core:Metal Composite
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.6 A
Current - Saturation (Isat):4.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):163mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)