NLCV25T-3R3M-EFD
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 340MA 845 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
NLCV25T-3R3M-EFD PDF
Type Description
Series:NLCV-EFD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):340 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):845mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)